Mešita

Mešita Al-Džumaira v Dubaji

Mešita Al-Džumaira v Dubaji

Mešita je nejvýznamnější náboženskou stavbou islámu. Nejdůležitější funkcí je uctívání Alláha, ale má také význam společenský, neboť je místem, kde se muslimové pravidelně schází k modlitbám. Má také smysl pro vzdělání, protože mnoho mešit slouží ke vzdělávání jak dětí, tak dospělých.
První mešity se začaly objevovat v osmém století a od té doby se rozšířily prakticky do celého světa. Kvůli odlišné kultuře v různých částech světa i mešity se svým vzhledem mohou značně lišit. Mají však společné znaky, které jsou většinou dodrženy – monumentálnost se snahou ohromit, zdobení geometrickými vzory a tvary (kvůli zákazu zobrazování jak Alláha tak všeho živého), velké kopule a vysoké věže (minarety). Před mešitou většinou najdeme fontánu. Interiér je opět zdoben malbami nebo mozaikami ze skla, podlaha je pokryta koberci.
Při vstupu do mešity je nutné dodržet pravidla, které se mohou v různých oblastech lišit, společný je zákaz vstupu v obuvi, oblečení které odhaluje příliš mnoho (krátké sukně, kalhoty…). Důležité pro nemuslima je, zda je mešita určena pouze pro muslimy nebo i pro turisty.

Seminární práce , ,

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy
Musíte být přihlášen k poslání komentáře.