Závěr

Až při psaní této seminární práce jsem zjistil, jak zajímavé náboženství jsem si vybral. Svůj výběr tématu seminární práce nyní považuji za správný, neboť mě shromažďování a zpracovávání údajů o tomto náboženství skutečně bavilo. Dozvěděl jsem se mnoho zajímavých informací o islámu, o kterých bych jinak neměl ani tušení.

Mnoho lidí se na islám dívá skrze prsty. I já mezi ně patřil. Kdysi pro mě pojem muslim znamenal „muž s turbanem, ve kterém ukrývá bombu“. Postupem let se můj názor měnil a vyvíjel a po zpracování této seminární práce je můj současný postoj k tomuto náboženství opět o něco odlišný. Islám obsahuje mnoho zajímavých myšlenek, některé mě oslovily, s některými souhlasím.
Pochopitelně se najdou mnohá kontroverzní témata, ale každé náboženství se vyvíjí, prochází mnoha etapami, mění se, přizpůsobuje se. Nejinak je tomu i u islámu. Co bylo ještě před lety nemyslitelné a nemožné, to je pro muslimy dnes akceptovatelné. Někteří kritici tohoto náboženství si neuvědomují, že například poměry v křesťanské církvi, ke které se hrdě hlásí, jsou také v jistých věcech „středověké – například odmítání antikoncepce. Oproti tomu je zákaz zobrazování Alláha skutečně malichernost. Stále častěji je skloňováno slovo džihád a mylně vysvětlováno jako šíření víry mečem a ohněm (což je jen jeden z mnoha bodů charakterizujících tento pojem). Copak války ve světě vyvolávají svým chováním jen muslimové? A nesmíme zapomenout na středověké křížové výpravy, ve kterých útočili křesťané na muslimy a ne naopak.
Jistě, byla by chyba vyjmenovávat jen klady a negativa zamlčet. Diskutuje se o právech žen v islámském světě a vůbec o právním systému obecně, o despotickém chování monarchů v muslimských zemích, praktikách samotného Mohameda (nedostatek respektu k těm, kteří nevěří v jeho učení) a o dalších otázkách.
O ničem nejde říct, že by to bylo vyloženě špatné nebo vyloženě dobré, a islám není výjimka. Má své stinné stránky, ale také pozitiva, tak proč se o něm třeba nedozvědět více?

Seminární práce

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy
Musíte být přihlášen k poslání komentáře.